V pléne sme prerokovávali tento týždeň aj zákon o voľnej nedeli, ktorý som podal spolu s ďalšími poslancami. V parlamente zastupujem pracujúce mamičky, obyčajných ľudí a aj kresťanov, ktorí majú resp. mali by mať ohľadom nedele jasno. Aj ohľadom toho, čo to znamená mať bázeň a rešpekt voči Božím zákonom. No voľná nedeľa nie je len pre veriacich, ale pre každého, kto nepotrebuje byť otrokom konzumnej spoločnosti. Zákon o voľnej nedeli som predkladal viackrát. Keďže som chcel, aby sa zvýšila šanca na úspešné prejdenie zákona, podpísal som sa pod spoločný návrh a svoje som presunul na ďalšiu schôdzu.
Vystúpil som k nemu v rozprave TU.
Podklad k rozprave NR SR
Voľná nedeľa
————
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,
Dovoľte mi, aby som vystúpil v rozprave a predstavil vám zopár argumentov. No najprv skúsim tak osobne ku kolegom z koalície:
Je mi ľúto, že to musím povedať, ale iba pravda nás oslobodí. V roku 2020 keď nás resp. vás žiadali inštitúcie a Zväz obchodu a služieb či aktivisti, aby sme prijali zákon zákaz nedeľného predaja, vtedy ste to odmietli, že máme iné starosti. No vtedy bola ideálna doba, taká ideálna ako keď sa rozdeľovali Česko- Slovensko, ideálnejšia ani nemohla byť. Ja som sa rozhodol aj napriek vášmu nesúhlasu oznámiť vám svoj zámer, že chcem za zákon, ktorý už bol v Národnej rady podaný, hlasovať. Najprv ste si ma zavolali a presviedčali v menšej skupine, aby som nehlasoval. Zo stretnutia vyplynulo, že môžem za celý klub hlasovať sám. No vám to nestačilo a na ďalší deň večer ste na mňa, aby mi to vysvetlil, zavolali premiéra. Takže presila – 52 plus premiér a iné osadenstvo – proti mne samému. Moje odvodnenie znelo: sľúbili ste občanom, že za každý dobrý návrh zákona budete hlasovať a bude vám jedno či bude koaličný, alebo opozičný. A ja to idem dodržať. Nakoniec som hlasoval a nie len za jeden, ale za všetky, dokonca som aj predkladal zákon tu s kolegami. No keď sa pozriem na váš zákon, kto je pod ním podpísaný, tak nikto z nich za toto volebné obdobie za podobný zákon nehlasoval ani raz. Ja za všetky. Je na mieste otázka: kto má morálne právo predkladať zákon? Na toto si musí každý odpovedať sám. Dnes po dvoch rokoch by si nikto ani nespomenul na nejaký zákon o voľnej nedeli, keďže už sme ich zatvorené mali ako sanitárne dni.
A teraz k argumentom pre nedele bez práce alebo inak povedané pre nedele pre rodinu.
V mojom okolí ľudí pandémia naučila plánovať nákupy a organizovať si život tak, aby sa v nedeľu nenakupovalo. Nakoniec:
- Voľné nedele posilnili rodinný život.
- Ľudia nereptali, že si v nedeľu nemohli kúpiť teplé rožky či novú košeľu.
- Naučili sa uspokojovať svoje konzumné návyky v iné dni ako v nedeľu.
- Ukázalo sa, že nedeľa bola jediným dňom, keď mohla mať celá rodina voľno (deti, rodičia).
- Hoci šlo o vynútené voľno opatreniam hlavného hygienika, obyvateľstvo to nakoniec muselo prijať.
Pýtam sa, prečo nemať aj v živote po Covid-19 nedeľu ako jediný deň pre seba, svoju rodinu či blízkych?
Klimatológovia ukázali, že si príroda počas korona krízy oddýchla. Prečo nedožičiť aj prírode nedeľu? Klimatologické štúdie z krajín s voľnou nedeľou ukazujú, že sa v jeden deň v týždni upokojuje doprava, oddýchne si aj životné prostredie a ľudia s ním. Hladina spoločenského stresu v nedeľu klesne.
Prečo je voľná nedeľa dôležitá z pohľadu zdravotného a psychologického? Napríklad preto, že nedeľa udáva takt, tempo týždňa: je medzníkom medzi týždňami. Bez tohto taktu si človek neoddýchne, čo spôsobuje choroby a stres. Človek nežije len z práce ale aj z oddychu, aby následne bol pripravený plniť si svoje pracovné povinnosti. Jedine v nedeľu alebo sobotu popoludní sa dajú plánovať stretnutia s priateľmi. Ak si človek nemôže plánovať v sobotu večer a v nedeľu voľný čas, hrozí, že pravidelným vynechávaním osláv, stretnutí či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt.
Nedeľa je jediný deň v týždni, keď je človek sám sebe pánom. Nikto iný človeku neudáva priebeh dňa, len on sám.
Nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie, keďže väčšina cirkví a náboženských spoločností SR realizuje pobožnosti v nedeľu).
Psychológovia sa zhodujú v tom, že nedeľa je najlepšia prevencia na Burnout-syndróm (syndróm vyhorenia).
U našich rakúskych susedov, kde je zákaz predaja potravín v nedeľu, kriminalistické štatistiky ukazujú, že sa znižuje počet činov rušenia verejného poriadku, výtržníctva.
Argument o tom, ako zamestnancom poklesnú príjmy, nie je opodstatnený: štúdie v krajinách s voľnou nedeľou ukázali, že zamestnávatelia nemajú motiváciu vydierať zamestnancov lojalitou. Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec nebude v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť šéfovi. V Zákonníku práce bude ustanovenie, ktoré znie: v nedeľu nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu. To znamená, že zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv a ísť pracovať v nedeľu. Ani keby chcel. Ani keby podpísal 10 krát súhlas. Zákonník práce chráni jeho postavenie a robí všetky záväzky zamestnanca neplatnými.
V závere mi dovoľte ešte pár faktov, ktoré zistil v Nemecku Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu (Bundesanstalt für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin): Predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia (poškodenia)
Zdravotné riziká:
- Ak je pracovný čas dlhší ako 60 hodín týždenne, stúpa riziko infarktu myokardu dvojnásobne, zvýšený výskyt porúch rytmu srdca.
- Práca nadčas 10 hodín týždenne spôsobuje zvýšenú potrebu užívať lieky na gastro choroby o 23%.
- Skrátenie a nepravidelnosť spánku zvyšuje riziko obezity a oslabenia imunity (osobitne dôležité prízvukovať v čase Corona pandémie!).
- Zamestnanec siaha v zvýšenej miere po alkohole a cigaretách a k nezdravému stravovaniu.
- Pri práci v noci a v nedeľu je preukázaný aj zvýšený výskyt pracovných úrazov.
- Celoeurópsky prieskum medzi zamestnancami vyhodnocuje psycho-vegetatívne následky:
- všeobecné vyčerpanie (40 %)
- bolesti hlavy (30 až 38 %)
- nervozita (28 %)
- poruchy spánku (20 %).
- Únava spôsobená nepredelením pracovného týždňa nedeľou spôsobuje vyčerpanie a následne depresiu.
Sľúbili sme občanom Slovenska, že budeme hájiť záujmy obyčajných ľudí. Nesľúbili sme nadnárodným koncernom, že budeme hájiť ich záujem, ale sľúbili sme to obyčajným ľuďom.
Preto nevidím dôvod nepodporiť akýkoľvek zákon, ktorý zakáže nedeľný predaj.